Dokumentai

Pradžia

Vytauto apygardos vado Vinco Kaulinio-Miškinio 1948-05-17 raštas Vakarų Lietuvos srities vadui apie Juozą Markulį-Erelį, ryšį tarp apygardų ir sričių, Dariaus-Girėno apygardą ir kt. Nuorašas

Nuorašas darytas ne anksčiau kaip 1948-05-17
Veiklos dokumentai

Dokumentas iš Vytauto apygardos Tigro rinktinės štabo archyvo, 1999 m. liepos 15 d. rasto Švenčionių r.

Dokumento tekstas (išskleisti)

                                                                                                                             Žemaitija                                                                                                    
           Vytauto Apygardos                                                                                                                      Nuorašas
                     Vadas                                                        Jūros Srities Vadui
                     Nr. 186                                                Į raštą Nr. 85 sl. iš 1948. 5. 10.
                  48. V. 17 d.
                                   Dėkoju už siuntą. Ją gavau pilnoj tvarkoj. Pasistengsiu ir aš trumpai kai ką Tamstai
                            atsakyti.
                                   1. Mūsų Srities Vadas liks tas pats, t. y. p. Žalgiris. Jokio įtarimo neturėkite. Jis visai
                             įsitikinęs Markulio-Erelio veidmainyste. Visus ryšius su juo yra nutraukęs. Per daug  buvo
                             įveltas į velniškas pinkles, dėl to kai kas buvo padaryta ne taip, kaip turėjo būti. Dabar gi
                             jis jokių abejonių dėl Erelio niekšiškos veiklos neturi ir pirmai progai pasitaikius, jį likviduotų.
                             P. Vadas Žalgiris pirmas pradėjo mus organizuoti, dar visai nepažindamas Erelio. Jis yra
                             karininkas, organizaciniame darbe turi gabumų. Dėl to jis kaip toks ir tinka užimamai vietai.
                             Buvę tarpe mūsų nesusipratimai, jeigu dar ne visai pas kai kuriuos išnyko, tai turės išnykti.
                             Bo dabar ne laikas rietenoms ar kokioms varžyboms. Šarūnas irgi taip pačiai galvoja.
                                   Šių metų gegužės mėn. 1 d. buvo mūsų Srities gausus sąskrydis. Buvo paliestas ir Srities
                             vado klausimas. Nieks prieš nepasisakė. Sąskrydžio nutarimo protokolus siunčiu Tamstai.
                                   2. Vadai mūsų Srityje, kiek man žinoma, daugumoje yra užėmę savo postus daugumai
                             partizanų pritarus. Pavyzdžiui, aš patekau į aukštesnes pareigas prieš savo norą. Dauguma
                             mano apylinkės vyrų tam pritarė. Jeigu dauguma vyrų pareikštų, kad aš jiems netinkamas,
                             mielu noru nuo pareigų atsisakyčiau, užleisdamas vietą kitam. Nesu karininkas, taigi galbūt
                             ir netinku šioms pareigoms. Esu baigęs gimnaziją. Turiu praktikos tik policijos srityje. Štai
                             mano savikritika, visas mano mundrumas. Būtų gerai, kad mano vietoje būtų koks aukštesnis
                             karininkas,  bet, matyt, jų nėra. Inteligentinių pajėgų mano apygardoje, palyginus, yra. Turiu
                             keletą  baigusių gimnazijas, yra taip pat ir universitetus baigę, bet jie arba truputį jaunesni, arba
                             nenori būti šiose pareigose. Visa laimė tiktai, kad aš vyrus ir jie mane myli, pasitiki ir klauso.
                             Tuo tikrai galiu pasigirti.
                                    3. Ryšys su mano apygarda yra Tamstoms duotas. Jį žino panelė Radvilaitė ir p-ė Stirna. Šis
                             ryšys ir su P. Vadu. Tamstų ryšių punktą Radvilaitė man paliko. Buvau susitikęs ir p-ę Radvilaitę.
                             Susitarėm iš eilės vieni pas kitus važinėti. Taigi tuo tarpu, rodos, dėl ryšio susitvarkėm pusėtinai.
                             Atstovą tikiuosi neužilgo pasiųsti.
                                    4. Nieko prieš su Tamstos siūloma tarpsritinio bei tarpapygardinio bendradarbiavimo tvarka.
                             Matot, po didelių pergyvenimų ir nusivylimų norė­josi susirašinėti su apygarda, su apygardomis.
                             Turėjau galvoje, kai Srityje ar kur kitur gali sėdėti ponaitis per daug gerai galvojantis apie save
                             ir nematyti reikalo nuoširdžiai tartis su apygarda, per kurią viskas vyksta.
                                    5. Apie kap.Kunconą štai ką žinau. Jis randasi Biržų apskrityje. Laikosi su keliais vyrais. Su
                             juo turi ryšį p. Šarūnas. Visą laiką lindėjo jis vienas. Jokio aktyvaus veikimo visose srityse nerodė.
                             Dabar, kiek girdėjau, nori ir jis šį tą veikti. Iki šio laiko pas jį jokios apygardos nebuvo, nebent
                             dabar atsirado. Šarūnas ir aš rašėm jam laiškus ir kvietėm glaudžiau bendradarbiauti.
                                    6. P. Žalgiriui su Vaiteliu susirišti nepavyko. Šarūnas siuntė Vaiteliui laišką, kuriame išdėstė
                             Erelio
klastą, bet šis - Vaitelis - laiko mūsų nelaime, kaip eilinį supuolimą. Taigi, kol jis įsitikins,
                             su juo reikia draugauti atsargiai. Ar Vaitelio Tamstai rašytas laiškas, tikrai tvirtinti negaliu, nes
                             nepažįstu braižo. Manau, kad tai bus jo. Šį laišką pasiųsiu p. Šarūnui. Šis tikrai pasakys, nes su
                             Vaiteliu susirašinėja.  Po to laišką grąžinsiu.
                                    7. Apie „Dariaus-Girėno“ Apygardą aš nieko nežinau. Taip pat mūsų krašte jokios ŠLLA
                             apygardos nėra. Kad tik nebūtų provokacija.
                                    Šarūnas yra pasveikęs, laikosi puikiai. Neseniai iš jo grįžau. Sesė Stirna irgi laikosi pas jį. Žadėjo
                             tuojau pat grįžti į Jūsų kraštą. Apie Markulį, ką turėsiu, paruošiu kitam kartui. Šį kartą tiek.
                                    Prašau perduoti nuoširdžiausius linkėjimus visiems kovos broliams Žemaitijoje.
                                    Viso geriausio!
                                    Priede 7 lap. ir Didžiosios Kovos R. laikraštėlis.
                                                                                                                                                         /pas/ Miškinis
                                                            Nuorašas tikras Miškinis 

Saugotojas
Lietuvos ypatingasis archyvas
Fondo Nr.
K-5
Apyrašo Nr.
5
Bylos Nr.
21
Lapų Nr.
1, 2