Dokumentai

Pradžia

Vytauto apygardos Tigro rinktinės vado Vinco Žaliaduonio-Dijakomo raportas apygardos vadui apie nedraugiškus lenkų partizanų veiksmus

1949-05-24
Veiklos dokumentai

Dokumentas iš Vytauto apygardos Tigro rinktinės štabo archyvo, 1999 m. liepos 15 d. rasto Švenčionių r.

Dokumento tekstas (išskleisti)

              LP                                                                                                                                            Neptūno Vadui
            CRV                                  
1949 m. geg. mėn. 24 d.                                                      Raportas
           Nr. 7-32                                                         
 Liečia: lenkų partizanus.                                               
                                           Su lenkų partizanais susitikome 1947 m. vasarą. Jų buvo keturi vyrai, tačiau vėliau 
                                      vieną patys nušovė, todėl liko trys. Dažnai susitikdavome ir, be to, 1947-8 metų žiemą
                                      žiemojome vienoje vietoje. Jokių ginčių tarp mūsų nekilo, mes juos traktavome kaip sau 
                                      lygius, neskriaudėme nei tarnybos, nei maisto atžvilgiu. Vėliau taip pat dažnai susitikdavome,
                                     drauge pagyvendavome. Tarp mūsų visa gerai išėjo tol, kol lenkų partizanų buvo maža.
                                            Lenkų partizanai yra neorganizuoti, jų yra maža ir gyvena po 2-3 žmones. Jokių ryšių
                                      tarp savęs nepalaiko, be to, nėra bendros vadovybės, neleidžia jokių įsakymų, laikraštėlių
                                      ir pan. Tačiau paskutiniu metu jų susirinko didesnė grupelė - apie 11 žmonių. Praeitą žiemą
                                      žiemojo atskirai. Prieš žiemą buvome susitarę dėl ryšio, tačiau nei jie mums nieko neperdavė,
                                      nei mes jiems. 
                                           Aš visada lenkų partizanams aiškinau, kad mes turime bendrai kovoti prieš mūsų bendrą
                                      priešą - bolševikus, komunizmą, kad tam tikslui yra sukurta organizacija BDPS, kuri visiems
                                      yra bendra. Kviečiau į bendrą darbą.
                                           Tačiau kai jų tik jėgos susilygino maždaug su tame rajone esančiomis mūsų jėgomis,
                                      pastebėjau, kad jie pradėjo su mumis ne taip draugiškai elgtis, kaip elgėsi anksčiau. Be to,
                                      pradėjo kurstyti gyventojus prieš mus, o tiems, kurie nusistatę mums draugiškai - grasinti.
                                      Žodžiu, pradėjo yla lįsti iš maišo. Lenkai pirmieji pradėjo rodyti savo šovinizmą ir nesilaikyti
                                      BDPS nuostatų - tęsti visiems bendrai kovą prieš komunizmą.
                                           To maža. Š. m. gegužės mėn. 16-17 dienomis susitikome su lenkų partizanais. Jie atėjo
                                      į mūsų stovyklą. Pasikalbėjome gana draugiškai. Tą patį visiems pakartojau, kad turime veikti
                                      bendrai, kad apskritai padarytume bolševikams juoko, jeigu mes dabar nepasidalytume
                                      teritorijomis ir pradėtume kovą tarp savęs. Atrodo, visi jie tam pritarė.
                                           Tą patį vakarą išėjo mūsų keletas vyrų su lenkų partizanais. Lenkų buvo 10. Visi užėjo pas
                                      vieną lenką, kurs pavaišino juos samagonu. Lenkai įgėrę pradėjo karščiuotis - vienas iš jų
                                      užvedė politinę kalbą, „esą lenku buvęs ir būsiąs...“.  Kiti laikėsi gana ramiai, o kiti dargi peikė
                                      išsišokėlį. Minėtas išsišokėlis, kito lenko partizano, didelio šovinisto kurstomas, išsivedę dar
                                      vieną lenką partizaną laukan, taip pat girtą šeimininką ir pradėjo tartis, kad reikia nušauti porą
                                      lietuvių partizanų. Šitą pokalbį, kadangi jie išsigėrę garsiai kalbėjo, išgirdo mūsų sargybiniai ir
                                      perspėjo savo draugus. Be to, tą sužinojo ir visi lenkų partizanai. Kai kurie pasijuto labai nejaukiai
                                      ir viešai pareiškė, kad jie nemano su lietuviais šaudytis, ir išėjo į kitą namą. Išskyrus pora lenkų
                                      partizanų - likusieji tam nepritarė. Mūsiškiai nesitraukė ir buvo pasiruošę visokiems galimumams.
                                      Tačiau viskas baigėsi ramiai ir grįžo mūsiškiai su lenkais į mūsų stovyklą, kadangi lenkų mūsų
                                      leidžiami, mat lenkai norėjo tuo išvengti galimo susišaudymo, nes mes, likusieji stovykloje, buvome
                                      įspėti apie lenkų partizanų blogus kėslus. Tokiu būdu keturi lenkų partizanai nuėjo kitu keliu, o
                                      šešiuose užėjo į mūsų stovyklą pasiimti daiktų.
                                            Stovykloje neleidau daryti jokių pasiaiškinimų ir liepiau lenkų partizanams tuojau apleisti
                                       stovyklą, nes kai kurie buvo įsigėrę. Šie be jokių ginčių apleido stovyklą, dauguma rimtai pasipiktinę
                                       saviškių elgesiu.
                                            Šiems išeinant iš stovyklos pastebėjome, kad ir anie keturi, kurie neva nuėjo kitu keliu namo,
                                       yra atėję prie mūsų stovyklos ir guli su paruoštais ginklais. Matomai jie bijojo, kad
                                       mes nepultume tų, kurie buvo mūsų stovykloje.
                                            Minėti lenkų partizanų veiksmai mums padarė labai blogą įspūdį ir davė suprasti, kad vargiai
                                       bus galima su jais bendradarbiauti. Galimas daiktas, jie panašiai nesielgtų, jeigu jie būtų organizuoti,
                                       turėtų atsakingą vadą. Dabar pas juos nieko panašaus nėra. Veikia taip, kaip kam patinka, ir parodo
                                       savo lenkiškąjį šovinizmą.
                                             Sekančią dieną aš jiems pasiunčiau laišką rusų kalboje.
                                             Priede. Laiškas lenkų partizanams.        
                                                                                                                                                                                     Dijakomas 
                                                                                                                                                                                         CR V

Saugotojas
Lietuvos ypatingasis archyvas
Fondo Nr.
K-5
Apyrašo Nr.
5
Bylos Nr.
27
Lapų Nr.
Nuo 14 iki 16