Dokumentas iš Vytauto apygardos Tigro rinktinės štabo archyvo, 1999 m. liepos 15 d. rasto Švenčionių r.
LP N V
CRV
1949 m. liepos mėn. 6 d. Raportas
Nr. 9-52 Š. m. birželio mėn. 13 d. Vidžių rajone, Kazėnų sielsoviete, Ozeravo
km., į vakarušką atėjo apie 7 lenkų partizanai. Namas buvo apsuptas ir
įėjusieji į vidų partizanai pradėjo šaudyti į viršų ir reikalauti kelti rankas
aukštyn. Žmonės pradėjo bėgti: vieni pro duris, kiti pro langus. Apsupusieji
pradėjo šaudyti ir nušovė dvi moteris, o vieną sunkiai sužeidė, kuri randasi
ligoninėje.
Minėtos merginos jokios tarnautojos ar komunistės, o bėgę paprastai
iš išgąsčio.
Šiuo žiauriu ir kvailu lenkų partizanų elgesiu labai pasipiktinusi vietos
visuomenė. Ir patiems lenkų partizanams šis įvykis labai nesmagus, o tačiau
jį kokiu nors būdu pateisinti negalima, nes jeigu būtų nušauti vyrai, galima
būtų sakyti, kad tai buvo tarnautojai, ar ginkluoti, ar komunistai. O dabar
nušautos nieku nekaltos moterys!... Jie ir patys supranta, kad čia jie pasirodo
pačiu kvailiausiu būdu.
Kaip ir visur, taip ir čia lenkų partizanai stengėsi pavaizduoti lietuvių
partizanus ir tuo tikslu kalbėjo lietuviškai. Tačiau tuo tikslo nepasiekė, nes
jie visi buvo su lenkų kariškos uniformos kepurėmis ir su „vištomis“ - su
valstybiniu ženklu. Žmonės visi suprato, kad tai buvo lenkų, o ne lietuvių
partizanai. Visuomenė gerai žino lietuvius partizanus, apie juos labai gerai
atsiliepia, jų nebijo, nes lietuvių partizanai elgiasi korektiškai ir nekaltų žmonių
nešaudo.
Dijakomas
CR V