Naujienos

Pradžia

Įsijunk internetą ir skaityk archyvinius dokumentus

Įsijunk internetą ir skaityk archyvinius dokumentus

Įsijunk internetą ir skaityk archyvinius dokumentus

Laisvės kovotojo Petro Bartkaus-Žadgailos eilės „Sesei“

1925 m. gegužės 30 d. gimė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Tarybos Prezidiumo sekretorius, LLKS Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos signataras Petras Bartkus-Žadgaila.

Minėdami 95-ąsias P. Bartkaus-Žadgailos gimimo metines, pristatome jo sukurtas ir Alkupėno slapyvardžiu pasirašytas eiles „Sesei“ bei eilėms sukurtos melodijos natas. Tikėtina, kad melodiją dainai sukūrė ir natomis užrašė Kęstučio apygardos Lydžio rinktinės Propagandos skyriaus viršininkas Mečislovas Dargužas-Aras.

Eilėraštį „Sesei“ P. Bartkus-Žadgaila dedikavo Prisikėlimo apygardos ryšių įgaliotinei Rožei Teresei Jankevičiūtei-Miglai, Jėgai, kuri vėliau prisiminė: „Ankstyvą pavasarį miškuose žydėdavo žibuoklės. Kartais atrodė, kad brendi per mėlyną, mėlyną jūrą. Bartkus, būdamas poetiškos prigimties, matyt tai pastebėjo ir 1948 metais, kai mane jau tardė saugumiečiai, jo bendražygių tvirtinimu, parašė man skirtą eilėraštį „Sesei“.

Eilės ir natos rastos 1994 m. Šilalės rajone žemėje užkastame bidone, kuriame buvo paslėptas Žemaičių apygardos vado Vlado Montvydo-Žemaičio archyvas.

Tarp Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų Lietuvos partizanų dokumentų galima rasti ne vieną Lietuvos partizanų sukurtą eilėraštį ar dainos tekstą, tačiau daugelio jų autoriai ir melodijos yra nežinomos. Pristatytos eilės su natomis yra vienas iš retesnių atvejų, kai yra išlikę ne tik dainos tekstas bei natomis užrašyta melodija, bet yra žinoma ir kam šios eilės buvo dedikuotos.

 

Siūlome pasiklausyti dainos „Sesei“, kurią gyvai atlieka dainų autorius ir atlikėjas Povilas Girdenis. Vaizdo įrašas darytas 2020 m. kovo 5 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (filmavo Rūta Tamkienė).

 

Karantiną galima praleisti prasmingai, reikia tik įsijungti internetą!

Bendraukime Facebook ir Lietuvos archyvų virtualių parodų portale 

#praleiskkarantinąprasmingai